Martin Čarný – kytara,zpěv

Narodil jsem se 5.7.1971 v Jablonci nad Nisou. Hudební základy zpěvu a hry na kytaru jsem získal od svého otce (později jsem se zdokonaloval už sám). Jeho způsob výuky byl docela drsný. Za každý přehmat následoval pohlavek,takže těžká drezura. Dnes jsem mu za to co mě naučil vděčný. V začátcích jsem hrál doma, při rodinných oslavách, u táboráků, v partách, holkám v parku, což mělo vždycky velký úspěch.

 

První moje vystoupení před obecenstvem bylo s country kapelou "ŠTREKAŘI" mého otce.Odehrálo se v Sokolovské Sportovní hale naplněné až po okraj (Jarní dostavník) a já měl devět let. Před vystoupením se mi třepaly nohy. Když jsem vstoupil na pódium, tréma byla pryč a vystoupení se vydařilo.Po skončení vystoupení se mi nohy zase z nepochopitelných důvodů rozklepaly. S kapelou "ŠTREKAŘI" jsem zpíval a posléze i hrál na kytaru v mnohých koutech republiky po klubech, Portách,Dostavnících, Přepřahání, Jizerské notě apod. Druhá kapela v pořadí kde jsem hrál byla trampská kapela mého otce "BUBÁCI". V níž jsem hrál na kontrabas a zpíval spolu s tátou, Marií Gregorovou "Bublinou" a Tondou Gregorem "Fenkem". Koncertů bylo mnoho (Porty, festivaly, kluby...). V roce 1987 jsem si odskočil zazpívat na tehdy velice významnou akci "Sokolovská Politická píseň" spolu s mým dlouholetým kamarádem Jindrou Vocílkou. Získali jsme diplom za interpretaci vlastní písně.

 

Již výše zmiňovaný Jindra Vocílka mě v roce 1988 přivedl do kapely "CHARON". Mým příchodem se změnilo obsazení na dvě kytary, basu a bicí. Já jsem hrál sólo kytaru,zpíval a skládal. Původně se v kapele hrály skladby s mytologickou tematikou, postupem času se z textů mytologie vytrácela a zpívalo se více o běžném životě. Co se týká stylu muziky,přešli jsme z heavy metalu do melodického rocku.

 

Obsazení při mém působení v "CHARONU" se obmněňovalo. Uvádím členy kteří kapelou prošli:

 • Bicí - Petr Pučil, Josef Suchánek, Petr Eger.
 • Basa - Josef Jiran, Jindřich Thán.
 • Klávesy - Jindřich Thán, Petr Rokůsek.
 • Kytary - Jindřich Vocílka a já, později s odchodem Jindry V. zůstala pouze jedna kytara.

Ke konci života kapely jsme se po krátké pauze dali dohromady pouze na účinkování v televizním pořadu "Rozjezdy pro hvězdy" v roce 1999 a to bylo naše poslední vystoupení pod názvem "CHARON". Poté se kapela rozpadla a její členové odešli do jiných kapel. Mimo koncerty a účinkování v TV Nova byl CHARON slyšet i v regionálních rádiích Dragon a Egrensis. Bylo nahráno CD "Můra" z r.1996 které je pozůstatkem této kapely. Ukázky- 3 skladby jsou ke stažení pod profilem bubeníka Petra E.

 

V roce 1999 jsme na rok dali dohromady tancovačkovou kapelu "AKCENT" spolu s Petrem Egerem který přivedl Petra Rokůska,jenž se mnou hraje dodnes. Na basu hrál Jindra Thán.

 

Na závěr trochu odbočím od mé hlavní kapely Martin Čarný Band a napíši něco o mém působení ve vedlejších projektech:

Kapelu "PMP" jsem založil na podzim r. 1998 z nutkání projevit se žánrově i jinak. Jde o blues - jazzovou formaci. Mimo hraní po klubech a festivalech bych vzpomněl třeba Loketské jazzové jaro, Vyšehrad -týden divadla a hudby, finále Porty, M. Lázně - festival "Blues ve stodole" odvysílané regionální TV. Objevili jsme se i v regionálních rádiích Dragon a Egrensis.

"0609" - to je název další kapely ve které působím jako zpěvák, kytarista, ale také jako skladatel. Do této kapely kde byl při mém příchodu Míra Všetečka a Libor Bartoš jsem nastoupil po zpěvákovi Miroslavu Chrástkovi který odešel do Turba. Jako úspěch mohu považovat odvysílaný klip v televizi Óčko a pěkné umístění v pop hudebních žebříčcích nejen regionálních rádií.

 

Ve zkratce ještě vzpomenu různé hudební úspěchy:

 • 1991 - Porta (finále Plzeň) - 2. místo interpretační autorská soutěž písničkářů
 • 1992 - Porta (finále Plzeň) - jako písničkář
 • 1993 - Porta (finále Plzeň) - Bubáci
 • 1995 - Praha (Guitar festival) mezinárodní soutěž kytaristů - 2. místo kategorie ROCK ( v porotě R. Hladík, M. Pavlíček, D. A. Voňková ad.)
 • 1998 - Praha (Guitar festival) - 3. místo v kategorii JAZZ - BLUES (v porotě mj. M. Pavlíček)
 • 1998 - Praha - TV Nova účinkování v pořadu "Rozjezdy pro hvězdy" - interpret svojí skladby
 • 1999 - Praha - TV Nova účinkování v pořadu "Rozjezdy pro hvězdy" - kapela Charon
 • 2002 - Porta (finále Ústí / Labem) - Country Jam ( Martin Čarný st., Petr Čarný, Jindřich Thán a já) - zvláštní ocenění za sólový zpěv
 • 2004 - Porta (finále Ústí / Labem) - PMP ( Petr Bumba, David Košťál a já)
 • 2005 - Porta (finále Ústí / Labem) - Top secret ( Aleš Pokorný, Petr Bumba, Zdena Němcová a já)

V současnosti hraji na kytaru Fender, Peavey, třetí kytara je vyrobená na zakázku od Perta Minaříka. Combo - Laney Pro - Tube Lead, kvákadlo Dime cry baby

 

0-v
2-v
3-v
4-v
5-v
6-v
7-v